WOPR WZ z marszałkowskim wsparciem

Każdego roku nad naszym bezpiecznym wypoczynkiem nad wodami Pomorza Zachodniego czuwa WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. Od ponad dekady swoje działania prowadzi ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego WZ. W tym roku WOPR ponownie oprócz swoich standardowych działań angażuje się także w akcje związane z bezpieczeństwem mieszkańców w czasie epidemii.

Wspaniałe wybrzeże, piękne jeziora oraz lasy, co roku przyciągają mnóstwo turystów. Jeśli tylko pandemia zwolni, wierzę, że pojawią się oni i w tym roku. Lecz z uroków naszego regionu korzystają nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy w ubiegłym sezonie ze względu na zamknięte hotele, kurorty wyjątkowo licznie wybrali wypoczynek na lokalnych kąpieliskach. Aby zwiększyć ich komfort odpoczynku, co roku wspieramy specjalistyczne organizacje, które czuwają nad bezpieczeństwem mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Środki z budżetu województwa, w wysokości 160 tys. zł,  pomogą m.in. w utrzymaniu Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie, które obsługuje wszystkie zdarzenia wodne na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Beneficjent zakupi też niezbędny do funkcjonowania sprzęt.

Działania ratownicze, edukacyjne i informacyjne WOPR realizuje także w obecnym czasie zagrożenia epidemicznego. W ramach realizacji wsparcia zaplanowano udział gmin, na których znajdują się wyznaczone obszary wodne w innowacyjnym projekcie „Projekt BeSafeBox (BSB)”. Miejsca te będą wykorzystywane jako bezpieczne miejsca do przekazywania informacji o zasadach bezpieczeństwa, prowadzenia edukacji zasad bezpieczeństwa oraz zbierania danych przez zatrudnionych w projekcie ratowników – edukatorów. Celen działań BSB jest zbieranie informacji dotyczących świadomości bezpieczeństwa osób odwiedzających WOW, zbieranie informacji o interwencjach ratowniczych.

 

W latach 2008-2020 Zarząd Województwa przekazał z budżetu ponad 3 miliony złotych na wsparcie bezpieczeństwa na terenach objętych działaniem Zachodniopomorskiego WOPR.