Wsparcie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla WOPR WZ

Turystyka wodna to prężnie rozwijająca się gałąź zachodniopomorskiej gospodarki. Jednym z ważnych warunków jej dalszego rozwoju jest zapewnienie bezpieczeństwa nad morzem i licznymi akwenami Pomorza Zachodniego. W środę 29 marca br. marszałek Olgierd Geblewicz złożył podpis pod umową o kolejnej dotacji dla WOPR-u.


Do ratowników trafi 160 tys. zł z budżetu województwa, przeznaczonych na wsparcie realizacji zadania pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych Województwa Zachodniopomorskiego 2017”.

Środki te przeznaczone zostaną w szczególności na doposażenie sprzętowe bazy i sprzętu do prowadzenia szkoleń w nowoczesnym Centrum Symulacji Rescue Lab (powstałym w 2016 roku, przy wsparciu województwa). Pieniądze trafią także na wyposażenie edukacyjne szkoleniowego zestawu mobilnego, analizę zagrożeń bezpieczeństwa WOW oraz szerokie działania edukacyjne i informacyjne.

– Od lat silnie promujemy Pomorze Zachodnie jako destynację turystyczną i jestem dumy z tego, jak nasz region pod tym kątem się rozwija. Rokrocznie bijemy własne rekordy pod względem liczby odwiedzających nas turystów. Oferujemy nie tylko niezwykłe walory naturalne: wspaniałe wybrzeże i piękne jeziora oraz lasy, ale także wysoki standard usług w rozsądnych cenach, a przede wszystkim towar najbardziej deficytowy: bezpieczeństwo. Dzięki takiemu połączeniu Pomorze Zachodnie tak chętnie wybierane jest przez touroperatorów i turystów – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz – Od lat współpracujemy z WOPR-em, wspierając inwestycje w sprzęt i kompetencje – dodał marszałek.

Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Marek Dutkowski przypomniał, że Uniwersytet Szczeciński będzie prowadził kierunek Bezpieczeństwo Wodne. Rekrutacja na premierowy semestr odbędzie się w tym roku. A już teraz na uniwersytecie pojawiają się prace naukowe ściśle związane z tym tematem.

Prezes Tomasz Zalewski przybliżył funkcjonowanie nowej siedziby WOPR – Od jesieni ok. 2 tysięcy licealistów ze Szczecina miało okazję uczestniczyć w szkoleniach z nauki udzielania pierwszej pomocy. Nasza siedziba, działająca dzięki wsparciu województwa i gościnności władz uczelni, wyposażona jest w bardzo nowoczesne fantomy, które podłączone są pod komputer i pokazują na bieżąco szczegóły prowadzonej resuscytacji – czy ucisk nie jest za płytki, czy siła wdmuchiwanego powietrza jest odpowiednia i czy dobre jest tempo – tłumaczył prezes.

Bez działalności WOPR WZ trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, zwłaszcza w sezonie letnim. W zeszłym roku WOPR przeprowadził łącznie ponad 600 interwencji, podczas którym ratownicy udzieli pomocy pływakom, plażowiczom, osobom uprawiającym sporty wodne. W sezonie letnim 2016 bezpieczeństwa na kąpieliskach strzegło 581 ratowników wodnych.  Większość z nich – bo ponad 470 osób – pracowała nad morzem.

Pomorze Zachodnie w 2016 r. okazało się bezpieczniejsze dla osób korzystających z wodnych uroków regionu. W Szczecinie liczba utonięć spadła pomimo zwiększonego ruchu turystycznego, a co więcej, był to najkorzystniejszy wynik od dziesięciu lat.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od lat aktywnie współpracuje z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wsparcie dla WOPR z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego przekroczyło już sumę miliona złotych (od 2007 r.).

Źródło: Pomorze Zachodnie

Zdjęcia: Pomorze Zachodnie, WOPR WZ