Grupa Operacyjna WOPR

Zachodniopomorska Grupa Operacyjna WOPR – grupa ratowników, która czuje powołanie do pełnienia służby na rzecz zmniejszenia liczby wypadków nad wodą. W tym celu działamy na wielu płaszczyznach tj. prewencji i profilaktyki, ratownictwa sportowego, szkolenia oraz pełnienia dyżurów na akwenach w czasie sezonu.

PREWENCJA i PROFILAKTYKA

Główna działalność prewencyjna to realizacja programu profilaktycznego „Błękitny Patrol” o zasięgu wojewódzkim. W roku 2009 przeszkoliliśmy 2500 dzieci i młodzieży, a od początku akcji czyli od 2006r. ponad 12 tyś osób. Projekt wspierany jest przez Marszałka Województwa Władysława Husejko i Wojewodę Zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza.

Organizujemy i prowadzimy również wiele innych projektów o zasięgu lokalnym.

RATOWNICTWO SPORTOWE

Członkowie naszej grupy startują w zawodach ratowniczych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.

SZKOLENIA

Aby być dobrym ratownikiem, trzeba być dobrze wyszkolonym, dlatego ciągle szkolimy się i podnosimy swoje kwalifikacje. Organizujemy i bierzemy udział w szkoleniach z zakresu: Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, BLS-AED, NURKOWANIA, MOTOROWODNIACTWA, RATOWNICTWA LODOWEGO, RATOWNICTWA NA WODACH SZYBKO PŁYNĄCYCH (POWÓDŹ), RATOWNICTWA MORSKIEGO WOPR-SAR.

DYŻURY:

Na akwenach będących w zasięgu naszych jednostek pełnimy dyżury, dzięki którym jesteśmy służbą która w bardzo krótkim czasie może udzielić pomocy osobom będącym w sytuacji zagrożeniautraty życia lub zdrowia.

Struktura:

Kierownik WGO

Koordynator CKRW WOPR

Kierownicy GI

W naszym województwie działają grupy interwencyjne. Są to grupy związane z jednostkami terenowymi WOPR , które wyraziły chęć współtworzenia Wojewódzkiego Systemu Powiadamiania Ratowniczego WOPR. Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego WOPR znajduje się w Szczecinie na ulicy Żaglowej 1.

Zestawienie Grup Interwencyjnych

Szczecin -Heyki Tel: 91 462 48 77

Szczecin Prawobrzeże- DĄBIE

Szczecin Lewobrzeże -DZIEWOKLICZ

Wolin

Police

Kołobrzeg

Ustronie Morskie

Świnoujście

Myślibórz

Złocieniec

Choszczno

Drawno

Stargard

Czaplinek

Koszalin

Gryfino

Jak wstąpić do elitarnych grup interwencyjnych?

Najważniejsze jest zaangażowanie w przedsięwzięcia organizowane przez WOPR. Dzięki udziałowi w tych przedsięwzięciach nabierasz doświadczenia dzięki któremu będziesz potrafił zachować się w stresujących sytuacjach np. mówienie do tłumu i kierowanie nim, odwaga w niebezpiecznych sytuacjach , zimna krew w podejmowaniu decyzji podczas akcji ratowniczych.

Udział w akcjach profilaktycznych, udział w symulowanych akcjach ratowniczych i nieustanny trening wykształcą z ciebie idealnego kandydata na członka Grupy Operacyjnej lub Interwencyjnej ,a jak zostaniesz przyjęty przez brać ratowniczą czeka na ciebie wielka przygoda i sposób na życie przez cały rok.

Zaprasza Cały Zespół Grup Operacyjnych

Kontakt z Kierownikiem Grupy Operacyjnej – Adam Parobczy: a.parobczy@wopr.szczecin.pl

Wodowanie Łodzi Ratowniczej RATOWNIK 01

Ratownik 01 jest łodzią na której pracuje Wojewódzka Grupa Operacyjna.

Wodowanie odbyło się 06.04.2010 w Centrum Żeglarskim, gdzie cumuje na co dzień.

Podczas wodowania odwiedzili nas Wojewoda Marcin Zydorowicz i prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek.

Pewnie byli tam przypadkowo, ale byliśmy dumni że do nas podeszli , przywitali się i zadali kilka pytań jak się przygotowania naszej Grupy do nadchodzącego sezonu. To było dla nas ratowników służących obywatelom bardzo miłe przeżycie i zapraszamy ponownie jak już będziemy gotowi na 100%.

Przygotowania łodzi do pełnej służby jeszcze trwają ale najważniejsze , że nasze cacko pięknie odpaliło i wymaga tylko kosmetyki.