Bezpiecznie nad wodą z WOPRem i Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego!

Miesiące letnie to czas kiedy służby ratunkowe działające na obszarach wodnych odnotowują zwiększoną liczbę wypadków w obrębie kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli. W Polsce główną przyczyną utonięć, wskazywaną przez służby, jest niestety alkohol.

Od wielu lat WOPR Województwa Zachodniopomorskiego ramię w ramię w Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi akcje profilaktyczne promujące bezpieczny wypoczynek nad wodami Pomorza Zachodniego. W ramach kampanii „Trzeźwość nad wodą”, ponownie jak w latach ubiegłych, stworzony został Dekalog Plażowicza.

Akcję popiera także mistrzyni pływacka Otylia Jędrzejczak, podkreślając jak ważny jest respekt do żywiołu jakim jest woda. Pływaczka wskazywała również, że kąpiele po alkoholu powinny być surowo karane, ale równie duży wpływ na zachowanie osób korzystających z obszarów wodnych ma ich otoczenie i wzorce przekazywane przez społeczeństwo.

Powstały projekt w prosty i przejrzysty sposób zwraca uwagę na niebezpieczne zachowania osób wokół nas. Przypomina o tym, że nie należy nadużywać alkoholu i substancji psychoaktywnych. Działania takie, szczególnie w powiązaniu z korzystaniem z kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, mogą stać się przyczyną tragedii.

W ramach akcji „Trzeźwość nad wodą” zorganizowane zostaną cztery dwudniowe akcje profilaktyczne. Ratownicy WOPR zapraszają do miasteczek edukacyjnych w:

Międzyzdrojach 7 – 8 lipca

Kołobrzegu 4 – 5 sierpnia

Dźwirzynie 11 – 12 sierpnia

Jarosławcu 18 – 19 sierpnia

Akcje rozpoczynamy o godzinie 9:00. Na wszystkich uczestników poza dawką wiedzy, emocji i zabawy czekają rówież drobne upominki! Do zobaczenia na plaży!