Akcja ratunkowa WOPR w porcie rybackim w Darłowie

W dniu 19.07 o godz. 21.35 do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie trafiło zgłoszenie przekierowane z Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru 112 o tonięciu w porcie rybackim w Darłowie na wysokości ul. Morskiej.

Dyspozytor CKRW niezwłocznie wysłał w miejsce zdarzenia ratowników zabezpieczających kąpielisko Darłówko Wschód. Pomimo późnej godziny zespół ratowników pojawił się na miejscu po 5 minutach i włączył się do akcji. Tonącym był mieszkaniec Darłowa w wieku około 50 lat, który z nieustalonych przyczyn wypadł z kierowanego przez siebie pontonu z silnikiem spalinowym. Zaplątany nogami za linę, był ciągnięty przez ponton z włączonym silnikiem, który nie posiadał zabezpieczenia umożliwiającego awaryjne wyłączenie. Nie mogąc utrzymać się na powierzchni ani wyswobodzić się z lin, stracił oddech i przytomność. Na pomoc ruszyli świadkowie zdarzenia, w tym wędkarze którzy dopłynęli i zatrzymali ponton. Pomogli też doholować ponton do nabrzeża. Tam poszkodowanego przejęli ratownicy wodni i rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Poszkodowanego nieprzytomnego z wydolnym oddechem i krążeniem ratownicy WOPR przekazali zespołowi Pogotowia Ratunkowego o godzinie 22.30.
Dzięki szybkiej reakcji świadków zdarzenia, wędkarzy i ratowników wodnych WOPR z Darłowa cała historia miała pozytywny finał. Warto przypomnieć aby korzystający z obszarów wodnych robili to w sposób bezpieczny, a wszyscy członkowie załogi na jachcie, motorówce czy pontonie mieli założone kamizelki ratunkowe, zgodnie z ideą akcji Wear IT.